Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

Artykuły w prasie

Dental Tribune Polska - Kwas foliowy a ryzyko raka jamy ustnej.

Grupa naukowców z Columbia University Medical Centre oraz z Harvard School of Public Health zbadała zależności pomiędzy spożyciem kwasu foliowego a zwiększonym ryzykiem występowania raka jamy ustnej.W ostatnich latach wzrosła liczba przypadków raka jamy ustnej wśród młodych kobiet, głównie z powodu niezdrowych nawyków: stylu życia i diety.(...)

czytaj więcej (...)

 

Rzeczpospolita  - Szczepionka oparta na zarazku wywołującym opryszczkę to obiecujący krok w walce z rakiem!

Co zrobić, by groźny nowotwór został dostrzeżony i zniszczony przez ludzki układ odpornościowy? Zaatakować go wirusem, tyle że pozbawionym niszczycielskich właściwości i dodatkowo mającym moc zabijania komórek nowotworowych. (...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Polska - Nadzieja dla pacjentów z rakiem jamy ustnej

Najnowsze badania, przeprowadzone w Ameryce pozwoliły odkryć narzędzie diagnostyczne umożliwiające wykrycie raka jamy ustnej w bardzo wczesnym stadium. Amerykańscy badacze mają nadzieję, że wdrążenie nanobioczipów obniży koszty diagnostyki oraz znacząco wpłynie na podniesienie jakości opieki zdrowotnej na całym świecie. Dzięki temu odkryciu, dentyści mogą stać się najważniejszymi specjalistami w walce z nowotworami jamy ustnej, bowiem możliwe będzie wykrycie najwcześniejszych objawów nowotworu już na fotelu dentystycznym.(...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Polska - Styl życia a ryzyko raka jamy ustnej

Dorośli, którzy palą, piją i spożywają niewiele warzyw i owoców są w grupie najwyższego ryzyka rozwoju różnych odmian raka jamy ustnej, jak np. rak przełyku lub krtani. Najnowsze badania ujawniły, że czynniki te wywołują choroby, które zabijają rocznie 100.000 ludzi w Europie, a 10.000 w samej Wielkiej Brytanii (...)

czytaj więcej (...)

 

Fred Michmershuizen, Dental Tribune Ameryka - „Zwalczanie biofilmu bakteryjnego ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia przyzębia"(Dental Tribune Polska)

Biofilm bakteryjny jest przyczyną 2 najczęściej występujących chorób jamy ustnej: próchnicy zębów i chorób przyzębia. W wywiadzie dla Dental Tribune dr Fotinos S. Panagakos - dyrektor działu relacji i strategii badań klinicznych w dziale Badań i Rozwoju firmy Colgate-Palmolive Co. omawia wpływ biofilmu na otaczające tkanki miękkie oraz sposoby jego zwalczania (...)

czytaj więcej (...)

 

Sara Gordon, Stany Zjednoczone - Klucz do wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych

19-letni mężczyzna zgłosił się do swojego lekarza na początku listopada z powodu owrzodzenia na bocznej powierzchni języka. Nie palił tytoniu, nie pił alkoholu. Wydawało się, że nie należy do grupy ryzyka chorób nowotworowych. Lekarz dentysta podjął decyzję o kontroli zmiany przed końcem roku. Do tego czasu owrzodzenie powiększyło się. Kiedy wreszcie w styczniu przeprowadzono biopsję, badanie wykazało obecność inwazyjnego raka kolczystokomórkowego.(...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Polska - Przełom w badaniach dotyczących wirusa HPV mającego związek z rakiem jamy ustnej

Przełomowe badania pokazały, że pacjenci z wirusem HPV (Human Papilloma Virus) cierpiący na raka jamy ustnej mają większe szanse na zwalczenie nowotworu w porównaniu z tymi o negatywnym wskaźniku wirusa.
Badania dowiodły, że obserwowanie komórek rakowych jest niezwykle istotne u pacjentów zarażonych wirusem HPV, ponieważ w ten sposób zwiększa się szanse pacjenta na przeżycie.(...)

czytaj więcej (...)

 

Sara Bojarczuk, Wielka Brytania - Niektóre zachowania seksualne mogą zwiększyć ryzyko raka jamy ustnej

Wg dr. Vinod Joshi - naukowca z Mouth Cancer Foundation, wirus HPV jest jednym z głównych przyczyn występowania raka jamy ustnej. Z tego powodu fundacja dr. Joshi zainicjowała profilaktyczną akcję społeczną dla młodzieży, polegającą na rozdawaniu ulotek informacyjnych dotyczących wirusa HPV.
Human Papillomava Virus (HPV) należy do grupy bardzo popularnych wirusów. Działa głównie na skórę i śluzówki i może być łatwo przenoszony przez kontakt skórny.(...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Poland

Nowotwory jamy ustnej stanowią poważny odsetek wszystkich zachorowań na raka. Nowa terapia genowa może dać nadzieję na zwiększenie powodzenia leczenia i złagodzić skutki uboczne radioterapii wielu chorym. Według miesięcznika New Scientist niedawno odkryta terapia genowa może zwiększyć skuteczność radioterapii w chorobach nowotworowych i złagodzić jej szkodliwe skutki uboczne.(...)

czytaj więcej (...)

 

TVP Katowice - Podstępny i trudny do wykrycia – rak ust

Jest wyjątkowo podstępny i trudny do wykrycia. To nowotwór jamy ustnej. O tym, że warto się badać, przekonują lekarze stomatolodzy. Każdego roku na raka jamy ustnej umiera w Polsce około trzystu osób. Dentyści zalecają badania profilaktyczne. Trwa tylko kilka minut, a może uratować życie. (...)

czytaj więcej (...)

 

Facebook