Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

Artykuły dla lekarza

 O raku jamy ustnej - dr n. med. Robert Balicki

Problemy w leczeniu chirurgicznym raka płaskonabłonkowego raka jamy ustnej i perspektywy w diagnostyce, chemoprewencji i bioterapii raka jamy ustnej z wykorzystaniem biomarkerów nowotworowych.

 

Skutki uboczne i powikłania po promienio- i chemioterapii w obrębie tkanek jamy ustnej i twarzy oraz ich prewencja - dr n. med. Robert Balicki

Artykuł zawiera następujące tematy: W jakim celu stosuje się promienio i chemioterapię. Czy guz i nowotwór oznaczają to samo? Czemu służą obie metody u pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Czy obie metody pozostają bez wpływu na stan tkanek jamy ustnej i twarzy. Kiedy się pojawiają i jak wyglądają odczyny u chorych poddanych radoterapii. Jak manifestują się późne powikłania po radioterapii? Jak wyglądają objawy w jamie ustnej u pacjentów w trakcie i po chemioterapii? Czy można zapobiec chorobie popromiennej oraz odczynom wynikłym z chemioterapii? Co po zakończeniu naświetleń i leczenia chemią.

 

http://amazonki.szczecin.pl/index.php?p=1_27_Opieka-stomatolologiczna

http://stomatologianews.pl/opiekowac-sie-pacjentem-onkologicznym-profilaktyka-zapalenia-blony-sluzowej-jamy-ustnej/

http://www.czytelniamedyczna.pl/2041,zmiany-patologiczne-w-jamie-ustnej-u-pacjentow-poddanych-terapii-przeciwnowotwor.html

http://dentalmentor.pl/aktualnosc/jak-pomoc-pacjentowi-onkologicznemu

http://szpiczak.org/wp-content/uploads/aktualnosci/artykuly/2015/rekomendacje_dla_lekarzy_i_piel%C4%99gniarek_2015_poprawiony.pdf

 

Magdalena Pawelczyk-Madalińska "Diagnostyka przesiewowa stanów przedrakowych i nowotworów błony śluzowej jamy ustnej w gabinecie".

Rak jamy ustnej to groźna i podstępnie przebiegająca choroba. Późne wykrycie nowotworu powoduje śmiertelność 50-60% w czasie 5 lat. Jeden nowotwór na 4 wykryte dotyczy pacjenta niepalącego i niepijącego alkoholu, a odsetek ten stosunkowo szybko rośnie. 

Czytaj więcej (...)

 
Andrzej Wojtowicz. Profilaktyka – najefektywniejszy element działań prozdrowotnych

Dzień 12 września ogłoszono światowym  dniem zdrowia jamy ustnej. Będzie on okazja nie tylko do promowania zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, korzyści płynących z właściwej higieny jamy ustnej, benefitów właściwej profilaktyki przeciw-próchnicowej, ale też pozwoli na przypomnienie i podkreślenie roli jamy ustnej w utrzymaniu zdrowia całego organizmu (...)

czytaj więcej (...) 

 

Dental Tribune Polska - Kwas foliowy a ryzyko raka jamy ustnej.

Grupa naukowców z Columbia University Medical Centre oraz z Harvard School of Public Health zbadała zależności pomiędzy spożyciem kwasu foliowego a zwiększonym ryzykiem występowania raka jamy ustnej.W ostatnich latach wzrosła liczba przypadków raka jamy ustnej wśród młodych kobiet, głównie z powodu niezdrowych nawyków: stylu życia i diety.(...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Polska - Wirus opryszczki może pomóc w leczeniu nowotworów jamy ustnej !

Co roku u ok. 650.000 osób zostaje zdiagnozowany nowotwór komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego głowy i szyi, a ok. 350.000 osób rocznie z tej przyczyny. Wyniki niedawno przeprowadzonych badań wydają się być obiecujące dla pacjentów cierpiących z powodu tych chorób. (...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Polska - Nadzieja dla pacjentów z rakiem jamy ustnej

Najnowsze badania, przeprowadzone w Ameryce pozwoliły odkryć narzędzie diagnostyczne umożliwiające wykrycie raka jamy ustnej w bardzo wczesnym stadium. Amerykańscy badacze mają nadzieję, że wdrążenie nanobioczipów obniży koszty diagnostyki oraz znacząco wpłynie na podniesienie jakości opieki zdrowotnej na całym świecie. Dzięki temu odkryciu, dentyści mogą stać się najważniejszymi specjalistami w walce z nowotworami jamy ustnej, bowiem możliwe będzie wykrycie najwcześniejszych objawów nowotworu już na fotelu dentystycznym.(...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Polska - Styl życia a ryzyko raka jamy ustnej

Dorośli, którzy palą, piją i spożywają niewiele warzyw i owoców są w grupie najwyższego ryzyka rozwoju różnych odmian raka jamy ustnej, jak np. rak przełyku lub krtani. Najnowsze badania ujawniły, że czynniki te wywołują choroby, które zabijają rocznie 100.000 ludzi w Europie, a 10.000 w samej Wielkiej Brytanii (...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Polska - 30% rodziców pozwala swoim dzieciom na zaniedbywanie higieny jamy ustnej

Niepokojące wyniki najnowszych badań pokazują, że miliony brytyjskich rodziców pozwalają swoim dzieciom opuszczać codzienne szczotkowanie zębów z powodu pośpiechu lub stresu. Badania dowiodły, że prawie 30% rodziców pozwala swoim dzieciom na rezygnację ze szczotkowanie zębów, a 20% tłumaczy, że powala na to rano, zwykle z powodu pośpiechu.(...)

czytaj więcej (...)

 

Fred Michmershuizen, Dental Tribune Ameryka - „Zwalczanie biofilmu bakteryjnego ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia przyzębia"(Dental Tribune Polska)

Biofilm bakteryjny jest przyczyną 2 najczęściej występujących chorób jamy ustnej: próchnicy zębów i chorób przyzębia. W wywiadzie dla Dental Tribune dr Fotinos S. Panagakos - dyrektor działu relacji i strategii badań klinicznych w dziale Badań i Rozwoju firmy Colgate-Palmolive Co. omawia wpływ biofilmu na otaczające tkanki miękkie oraz sposoby jego zwalczania (...)

czytaj więcej (...)

 

Sara Gordon, Stany Zjednoczone - Klucz do wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych

19-letni mężczyzna zgłosił się do swojego lekarza na początku listopada z powodu owrzodzenia na bocznej powierzchni języka. Nie palił tytoniu, nie pił alkoholu. Wydawało się, że nie należy do grupy ryzyka chorób nowotworowych. Lekarz dentysta podjął decyzję o kontroli zmiany przed końcem roku. Do tego czasu owrzodzenie powiększyło się. Kiedy wreszcie w styczniu przeprowadzono biopsję, badanie wykazało obecność inwazyjnego raka kolczystokomórkowego.(...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Polska - Przełom w badaniach dotyczących wirusa HPV mającego związek z rakiem jamy ustnej

Przełomowe badania pokazały, że pacjenci z wirusem HPV (Human Papilloma Virus) cierpiący na raka jamy ustnej mają większe szanse na zwalczenie nowotworu w porównaniu z tymi o negatywnym wskaźniku wirusa.
Badania dowiodły, że obserwowanie komórek rakowych jest niezwykle istotne u pacjentów zarażonych wirusem HPV, ponieważ w ten sposób zwiększa się szanse pacjenta na przeżycie.(...)

czytaj więcej (...)

 

Sara Bojarczuk, Wielka Brytania - Niektóre zachowania seksualne mogą zwiększyć ryzyko raka jamy ustnej

Wg dr. Vinod Joshi - naukowca z Mouth Cancer Foundation, wirus HPV jest jednym z głównych przyczyn występowania raka jamy ustnej. Z tego powodu fundacja dr. Joshi zainicjowała profilaktyczną akcję społeczną dla młodzieży, polegającą na rozdawaniu ulotek informacyjnych dotyczących wirusa HPV.
Human Papillomava Virus (HPV) należy do grupy bardzo popularnych wirusów. Działa głównie na skórę i śluzówki i może być łatwo przenoszony przez kontakt skórny.(...)

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Poland

Nowotwory jamy ustnej stanowią poważny odsetek wszystkich zachorowań na raka. Nowa terapia genowa może dać nadzieję na zwiększenie powodzenia leczenia i złagodzić skutki uboczne radioterapii wielu chorym.Według miesięcznika New Scientist niedawno odkryta terapia genowa może zwiększyć skuteczność radioterapii w chorobach nowotworowych i złagodzić jej szkodliwe skutki uboczne.

czytaj więcej (...)

 

Dental Tribune Poland

Dr Magdalena Pawelczyk-Madalińska

Rak jamy ustnej to groźna i podstępnie przebiegająca choroba. Późne wykrycie nowotworu powoduje śmiertelność 50-60% w czasie 5 lat. Jeden nowotwór na 4 wykryte dotyczy pacjenta niepalącego i niepijącego alkoholu, a odsetek ten stosunkowo szybko rośnie.
Rak jamy ustnej to drugi po raku krtani pod względem częstości występowania w Polsce nowotwór złośliwy rejonu głowy i szyi. W USA zajmuje 6. miejsce pod tym względem wśród wszystkich nowotworów. Wykrywamy go najczęściej w III i IV stopniu zaawansowania z powodu braku wczesnej diagnostyki przesiewowej dostępnej w każdym gabinecie. Rozwijający się nowotwór przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Bagatelizowane są przez lekarzy i pacjentów zmiany potencjalnie niebezpieczne, a leczenie owrzodzeń na błonach śluzowych ciągnie się często miesiącami bez należytej diagnostyki i leczenia, podczas gdy nie powinno to trwać dłużej niż 2-6 tygodni.

czytaj więcej (...)

 

Jan Zapała, Katedra i Klinika Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej IS UJ CM, Oddział Kliniczny Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera

Nowotwory głowy i szyi - taktyka postępowania

Głowa i szyja stanowią wyjątkowy obszar naszego ciała, zarówno pod względem budowy anatomicznej (szkieletu kostnego, aparatu mięśniowego, naczyń i nerwów), jak i czynności. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni znajdują się istotne dla naszego życia narządy- narząd wzroku, słuchu, mowy, żucia, początkowy odcinek przewodu pokarmowego i dróg oddechowych oraz ośrodkowy układ nerwowy. Różnorodność tkanek i narządów czyni ten obszar wyjątkowym ze względu na występujące patologie, w tym różnego typu nowotwory (nowotwory pierwotne, nowotwory charakterystyczne dla kości szczękowych, nowotwory przerzutowe).

czytaj więcej (...)

 

Prof. dr hab. Renata Górska - Kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia, 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 18.

Wyniki badań epidemiologicznych dotyczących chorób przyzębia

W świetle ostatnio przeprowadzonych badań epidemiologicznych ośmielam się zwrócić do Państwa o zapoznanie się z ich wynikami, aby uczulić nas wszystkich na konieczność wczesnego rozpoznania i leczenia zapaleń dziąseł i przyzębia. Jak wiemy, choroby przyzębia należą do schorzeń społecznych. W związku z faktem, że mogą być one także niezależnym czynnikiem ryzyka dla chorób układu sercowo-naczyniowego (choroba wieńcowa serca, zawał mięśnia sercowego, niedokrwienny udar mózgu), porodu przedwczesnego, a także mogą mieć wpływ na skuteczność leczenia cukrzycy i zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, wiedza na temat ich występowania w populacji osób dorosłych ma dużą wartość dla medycyny praktycznej.

czytaj więcej (...)

Facebook