Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

Epidemiologia

mapy potrzeb  w dziedzinie raka jamy ustnej dla poszczególnych województw opracowane  na podstawie danych  z Krajowego Rejestru Nowotworów . Pokazują ilość zachorowań na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych województwach. Pod uwagę wzięto nowotwory złośliwe C00 – C06:

C00 – nowotwory złośliwe wargi

C01 – nowotwór złośliwy nasady języka

C02 - nowotwór złośliwy innych, nieokreślonych części języka

C03 – nowotwór złośliwy dziąsła

C04 – nowotwór złośliwy dna jamy ustnej

C05 – nowotwór złośliwy podniebienia

C06 – nowotwór złośliwy innych, nieokreślonych części jamy ustnej

Są to te nowotwory, które na pewno mają szanse zauważyć lekarze stomatolodzy. Mapy opracowano dla lat 2005, 2010 i 2013, osobno dla kobiet i dla mężczyzn ( jak wiadomo w tej ostatniej grupie zachorowalność, na razie, jest większa).

Rys.1

Liczba zachorowań na raka jamy ustnej na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych województwach w 2005 r. i 2013 r. wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów.

 

Mężczyźni 2005 r. Mężczyźni 2013 r.
 

 

 

Rys.2

Liczba zachorowań na raka jamy ustnej na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych województwach w 2005 r. i 2013 r. wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów.  

Kobiety 2005 r. Kobiety 2013 r.
 

 

Dla porównania i uświadomienia skali problemu dołączyliśmy mapę, na której zaznaczono miejsca gdzie Fundacja współorganizowała Dni Otwarte oraz województwa, w których można zrobić badania przesiewowe przy pomocy jakiegokolwiek, z dostępnych w Polsce, urządzeń diagnostycznych. Szczegółowy wykaz gabinetów znajduje się na stronie fundacji:  www.zusmiechem.org.pl/199,tu-mozna-sie-przebadac

 

Dlatego po raz kolejny zachęcamy wszystkich lekarzy stomatologów  do wzmożenia czujności onkologicznej i wykonywania, przy corocznym  przeglądzie stomatologicznym, badania w kierunku zmian patologicznych na błonie śluzowej. Algorytm takiego badania znajduje się na naszej stronie internetowej pod linkiem www.zusmiechem.org.pl/417,algorytm-badania-w-kierunku-raka-jamy-ustnej

 

 

 

 

 

Facebook