Szukaj
Close this search box.

Jak wykonać badanie

Edukacyjne filmy instruktażowe, prezentujące jak powinno wyglądać standardowe badanie przesiewowe jamy ustnej przeprowadzane przez lekarza stomatologa.

Badanie prezentuje lek. stom. Małgorzata Giezek-Kaczmarek – periodontolog, członek Rady Fundacji „Z uśmiechem przez życie”.

Urządzenia do badań przesiewowych, jakimi dysponuje Fundacja

Okulary GOCCLES

Okulary GOCCLES (ang. Glasses for Oral Cancer Curing Light Exposed Screening) przeznaczone są do nieinwazyjnego, przesiewowego badania jamy ustnej.

Działanie GOCCLES oparte jest na zjawisku autofluorescencji tkanki błony śluzowej jamy ustnej. Do użycia okularów niezbędne jest światło lampy polimeryzacyjnej, dostępnej w każdym gabinecie dentystycznym. Zdrowa błona śluzowa odbija światło charakterystycznym jasnym kolorem a tkanka zmieniona, chora jest zaciemniona, odróżniająca się od zdrowego tła.

GOCCLES przeznaczone są do wykrywania zmian przedrakowych, niewidocznych gołym okiem, przed wystąpieniem objawów klinicznych. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne, nie wymaga przygotowania pacjenta.

Producent udostępnia aplikację na smartfony, wyposażoną w album najczęściej występujących zmian klinicznych jamy ustnej oraz możliwość przesłania zdjęcia wykonanego z użyciem klipsa z filtrem, (który jest w zestawie z okularami) do oceny zmiany przez specjalistę.

Ulotka Goccles
Oralitest

Oralitest jest urządzeniem, opartym na zjawisku fluorescencji, umożliwiającym wykrycie zmian zapalnych i nowotworowych błony śluzowej jamy ustnej i języka.

Badanie Oralitest polega na oświetleniu jamy ustnej pacjenta niebieskim światłem, emitowanym przez umieszczony na głowie lekarza aparat składający się ze źródła światła oraz systemu specjalnych filtrów optycznych. Niebieskie światło  wzbudza fluorofory znajdujące się w badanej tkance. Postępująca dysplazja zmienia zarówno rozpraszanie światła, jak i dystrybucję fluoroforów w tkance, to zaś powoduje obniżenie emitowanego światła w wyniku autofluorescencji. W efekcie chorobowo zmieniona tkanka jest postrzegana jako ciemny, nieregularny w kształcie obszar, wyraźnie odcinający się od zdrowych tkanek, widzianych jako zielony, fluorescencyjny wzór.

W trakcie badania, które trwa od 2 do 5 minut, pacjent musi mieć założone okulary ochronne. Badania jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne, dlatego może być przeprowadzone u każdego z pacjentów, niezależnie od jego wieku czy stanu zdrowia.

Badanie Oralitestem umożliwia ocenę stanu błony śluzowej jamy ustnej nawet wówczas, gdy zmiany nie są widoczne gołym okiem.

Zobacz, jak wygląda badanie Oralitestem:  https://www.youtube.com/watch?v=nra4sfHTIgE

Inne urządzenia do badań przesiewowych na rynku polskim

Velscope Vx

VELscope Vx jest bezprzewodowym, kompaktowym urządzeniem emitującym niebieskie światło. VELscop Vx wykorzystuje technologię wizualizacji fluorescencji tkankowej do badania powierzchni nabłonka – aż do błony podstawnej, gdzie zmiany przedrakowe zwykle mają swój początek. System filtrów optycznych w rękojeści VELscope Vx pozwala na obejrzenie zróżnicowanego obrazu fluorescencji tkanek jamy ustnej, pomagając tym samym odróżnić tkankę zdrową od objętej zmianami, zarówno białymi, jak i czerwonymi. Podczas oglądania jamy ustnej oświetlonej niebieskim światłem, zdrowa tkanka świeci na zielono, chora zaś, np. mogąca doprowadzić do dysplazji i raka jamy ustnej – pojawia się jako ciemna nieregularna plama wyraźnie odcinająca się od zdrowej.

VELscope Vx to urządzenie bezpieczne, łatwe w obsłudze, pozwalające postawić natychmiastową diagnozę. Wykonanie badania nie wiąże się z powstawaniem jakichkolwiek przebarwień, nie wymaga płukania ust preparatami. Urządzenie jest w pełni kompatybilne z cyfrowymi aparatami fotograficznymi.

ViziLite PRO

Urządzenie do badań przesiewowych raka jamy ustnej ViziLite PRO oparte jest zjawisku fluorescencji świetlnej. Urządzenie posiada pięć mocnych, fioletowych diod wyjściowych o krótkich falach, generujących fluorescencje tkanek i poprawiających wizualizację w jamie ustnej, bez potrzeby przyciemniania świateł. Nieprawidłowe tkanki pojawiają się jako ciemne obszary wśród jasnej fluorescencji otaczającej zdrowej tkanki. Filtr optyczny poprawia kontrast między zdrowymi i zmienionymi tkankami.

Urządzenie ViziLite PRO posiada bezprzewodowy, ergonomiczny uchwyt i lekką aluminiową obudowę, która służy jako naturalny radiator, eliminując potrzebę stosowania wewnętrznego wentylatora i zapewniając cichą pracę. Wbudowany obwód bezpieczeństwa chroni niestandardowy akumulator przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem lub zwarciem. Jednorazowe osłony ochronne dołączone do zestawu zmniejszają ryzyko zakażeń krzyżowych.

Ulotka ViziLite PRO