Odpowiednia profilaktyka to zdecydowanie najlepsza metoda w walce z próchnicą i innymi chorobami zębów, dziąseł i śluzówki jamy ustnej. To również najskuteczniejsza metoda wykrywania raka jamy ustnej. Zapobieganie chorobom zawsze będzie tańsze i mniej uciążliwe niż późniejsze leczenie. Pamiętajmy, że leczenie we wczesnym stadium jest zdecydowanie skuteczniejsze i zapobiega wielu bolesnym doświadczeniom.
Lekarz dentysta jest lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworów jamy ustnej. Badanie kontrolne powinno być przeprowadzone przynajmniej raz do roku, zaś u pacjentów o podwyższonym ryzyku (z wieloma czynnikami ryzyka lub chorobą nowotworową w wywiadzie) raz na 6 miesięcy. Powinno obejmować badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne, wraz z badaniem węzłów chłonnych, wszelkich asymetrii, bolesności uciskowej oraz wnikliwym oglądaniem śluzówki przedsionka jamy ustnej, jamy ustnej właściwej i gardła.
Wewnętrzna strona wargi górnej i górne dziąsła
Warga górna i dolna
Wewnętrzna strona obu policzków
Wewnętrzna strona wargi dolnej i dolne dziąsło
Podniebienie twarde
Podniebienie miękkie, okolice migdałka i gardła
Dno jamy ustnej, spód języka
Grzbiet języka i obydwa brzegi języka
Wymagajcie od swoich stomatologów wykonania badania profilaktycznego w kierunku raka jamy ustnej podczas corocznego, kontrolnego przeglądu. Wszyscy mamy wpływ na zwiększenie świadomości i czujności onkologicznej.