Szukaj
Close this search box.

Dni Otwarte w gabinecie okiem lekarza dentysty – dr Hanny Chaciewicz

Dni Otwarte w gabinetach stomatologicznych odbywają się w całej Polsce dzięki wsparciu fantastycznych lekarzy. Jak takie badania wyglądają z punktu widzenia stomatologa? Dlaczego są ważne? Zapraszamy do zapoznania się z refleksjami dr Hanny Chaciewicz od dziesięciu lat organizującej wraz Fundacją akcje badań przesiewowych.

Wielokrotnie organizowałam w swoim gabinecie w Otwocku Dni otwarte, podczas których pacjenci mogli skorzystać z bezpłatnego badania jamy ustnej pod kątem zmian potencjalnie kancerogennych.

Jak wygląda takie badanie?

Badanie wykonane w ramach profilaktyki przednowotworowej to przede wszystkim wnikliwa diagnostyka i badanie nie tylko zębów, ale też błony śluzowej jamy ustnej oraz badanie głowy i szyi. Umożliwia ono wczesne wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych na błonie śluzowej jamy ustnej i skierowanie pacjentów do dalszej diagnostyki onkologicznej. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie raka jamy ustnej pozwala na jego skuteczne leczenie.

Podczas dnia otwartego pacjenci otrzymują informacje na temat przyczyn i skutków zachorowania na raka jamy ustnej, a także możliwości chronienia się przed nim.

Nawyk badania onkologicznego powinien być tak samo wyrobiony jak dokładne badanie próchnicy i zgryzu. Myślę, że na uczelni powinno to być wdrożone, bo nie każdy robi specjalizację a kursy wybierane są prędzej pod kątem szybkiej amortyzacji, a z onkologii korzyści finansowych nie ma. Za to jest powołanie i pasja.

Potrzeba powszechnych i dostępnych badań przesiewowych jamy ustnej

Moim zdaniem badanie przesiewowe jamy ustnej niewątpliwie powinno być bardziej rozpowszechnione i dostępne dla pacjentów. Zaobserwowałam dużą niewiedzę pacjentów, zwłaszcza starszych osób, na temat higieny i użytkowania protez stałych i ruchomych, co jest przyczyną zmian na błonie śluzowej.

Praktyka pokazuje, że pacjenci posiadający protezy całkowite nie widzą potrzeby umówienia się na wizytę kontrolną, ponieważ nie mają zębów. Tymczasem, bezzębna jama ustna też wymaga badania, co zwykle ma miejsce dopiero podczas kolejnej wymiany protez, czyli po około 5 latach i więcej. Należy uświadamiać pacjentów co do konieczności okresowych badań kontrolnych co 6 miesięcy lub częściej, w zależności od stanu zdrowia.

Akcje profilaktyczne spotkały się z dużym odzewem, dlatego należy je powtarzać, zwłaszcza, że badania przesiewowe tego rodzaju są mało znane.

Rak jamy ustnej – wysoki odsetek umieralności

Rzadkie wizyty u dentysty, brak dobrych programów profilaktycznych i niski poziom higieny jamy ustnej sprawiają, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności na raka jamy ustnej, a ponad 80% przypadków tej choroby diagnozuje się w jej ostatnim stadium. Niskie ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej i wysoka jego wykrywalność występuje tam, gdzie inwestuje się w profilaktykę.

 

Lek. dent. Hanna Chaciewicz

Gabinet Hadent, Otwock

 

 

 

 

Zobacz, jak zorganizować Dzień Otwarty w Twoim gabinecie  https://zusmiechem.org.pl/dla-lekarza/chce-zorganizowac-dni-otwarte/