Szukaj
Close this search box.

Listopad miesiącem walki z nowotworami jamy ustnej

Od 2000 roku, na całym świecie, listopad jest miesiącem walki z nowotworami jamy ustnej. Symbolem tych działań są niebieskie usta.

W tym czasie personel medyczny oraz studenci stomatologii starają się podnieść wśród społeczeństwa świadomość  zagrożenia tym nowotworem .

W 2019 roku 1857 osób w Polsce dowiedziało się, że mają raka jamy ustnej. To oficjalne dane z Krajowego Rejestru Nowotworów. W tym samym roku, wg tego samego źródła, zmarło 1316 pacjentów. Te liczby wciąż rosną.

Im więcej wiemy o raku jamy ustnej, tym większe mamy szanse na pokonanie go. Oznacza to umiejętność wczesnego wykrywania raka jamy ustnej  przez lekarzy i wiedzę o tym dokąd się udać, gdy my pacjenci zobaczymy coś niepokojącego.  Oznacza to również zmniejszenie naszego ryzyka poprzez ograniczenie czynników powodujących raka jamy ustnej.

Aby w tym pomóc, na stronie Fundacji, w zakładce dla pacjenta i profilaktyka jest wiele informacji na temat raka jamy ustnej, Posiadamy również, do ​​pobrania, bezpłatne materiały (zakładka: ulotki do pobrania) – broszury o nowotworach głowy i szyi i o samokontroli.