Rak jamy ustnej należy do nowotworów regionów głowy i szyi, które stanowią ponad 5% wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju nowotworów złośliwych. 90% przypadków nowotworów głowy i szyi to raki płaskonabłonkowe a takie najczęściej spotyka się w jamie ustnej.
Fundacja od lat mówi, że jedną z ról lekarza stomatologa jest funkcja lekarza pierwszego kontaktu w profilaktyce raka jamy ustnej oraz zachowanie czujności onkologicznej podczas badania pacjenta.
W ciągu ostatnich kilku lat wrasta ilość zachorowań na ten nowotwór. Jest to konsekwencja zarówno powszechnego do niedawna nikotynizmu (obecnie obserwujemy ponowny wzrost popularności palenia w różnych formach), zakażeń wirusem HPV, jak i innych czynników ryzyka takich jak np. starzenia się społeczeństwa.
Poniżej przedstawiamy informację jak zmieniła się liczba zachorowań na nowotwory jamy ustnej w Polce od 2013 roku. Posługując się danymi wygenerowanymi z Krajowego Rejestru Nowotworów opracowaliśmy mapy pokazujące ilość zachorowań na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych województwach. Braliśmy po uwagę nowotwory złośliwe C00 – C06:
C00 – nowotwory złośliwe wargi
C01 – nowotwór złośliwy nasady języka
C02 – nowotwór złośliwy innych, nieokreślonych części języka
C03 – nowotwór złośliwy dziąsła
C04 – nowotwór złośliwy dna jamy ustnej
C05 – nowotwór złośliwy podniebienia
C06 – nowotwór złośliwy innych, nieokreślonych części jamy ustnej
Są to te nowotwory, które na pewno mają szanse zauważyć lekarze stomatolodzy.
Mapy opracowano osobno dla kobiet i dla mężczyzn (w tej ostatniej grupie zachorowalność na razie jest większa).
Zachorowania na raka jamy ustnej wśród kobiet w 2013r. i 2021r.
Zachorowania na raka jamy ustnej wśród mężczyzn w 2013r. i 2021r.